کد خبر : 370
تاریخ انتشار : شنبه 23 اسفند 1399 - 5:05

بیانیه کمیته داوری و نتایج آثار رسیده به هفتمین جشنواره منطقه ای فیلم کوتاه افلاکیان میانه

بسمه تعالی بیانیه کمیته داوری و نتایج آثار رسیده به هفتمین جشنواره منطقه ای فیلم افلاکیان میانه کمیته داوری هفتمین جشنواره منطقه ای فیلم افلاکیان میانه ضمن تقدیر و سپاس از فیلمسازان حاضر در جشنواره و با احترام به همه اندیشه ها، نظرات و رویکردها و دغدغه های هنرمندان با در نظر گرفتن موضوعات اعلام شده در فراخوان جشنواره اعلام میدارد فیلم‌های حاضر در بخش […]

بسمه تعالی
بیانیه کمیته داوری و نتایج آثار رسیده به هفتمین جشنواره منطقه ای فیلم افلاکیان میانه

کمیته داوری هفتمین جشنواره منطقه ای فیلم افلاکیان میانه ضمن تقدیر و سپاس از فیلمسازان حاضر در جشنواره و با احترام به همه اندیشه ها، نظرات و رویکردها و دغدغه های هنرمندان با در نظر گرفتن موضوعات اعلام شده در فراخوان جشنواره اعلام میدارد فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه در بعد ساختار و محتوا فاصله زیادی با اهداف و راهبردهای جشنواره داشته و انتظارات را در حوزه هنر مقاومت و پایداری برآورده نساختند. بر همین اساس عدم وجود آثار فاخر، جدی و تاثیرگذار در بخش سینمای مقاومت و پایداری می‌بایست نکته ای بنیادین و قابل تامل برای دست اندرکاران جشنواره بوده وامیدوار است دبیرخانه جشنواره برای سال های آتی در جهت تولید آثار متناسب با موضوعات برگزاری جشنواره، به منظور هدایت و حمایت از فیلمسازان اقدامات شایسته انجام دهد تا شاهد تعالی کمی و کیفی آثار در این جشنواره باشیم. همچنین از فیلمسازان مستعد و خلاق انتظار می رود با هنری که در اختیار دارند، فضای امید و ایمان و نشاط را در جامعه گسترش دهند. هیأت داوران متذّکر است :در فیلم های مستند جای تحقیق و پژوهش که رکن اصلی برای اینگونه آثار می باشد خالی و برای فیلمساز مستند پژوهش مقدم بر ساخت فیلم است و انتظار این است تا سازندگان اینگونه آثار به اهمیّت جلوه های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی کشورمان بیش از پیش اهمیّت داده و از موضوعات معمول که شکل روایی خواهند داشت پرهیز نمایند و در خصوص فیلم های تجربی باید اذعان داشت که اینگونه آثار به واقع نه بعنوان فیلم های آموزشی اولیّه و بلکه آثاری فراتر از نوع حرفه ای سینما و برآمده از احساسی شاعرانه نسبت به موضوع پیش رو را در برمی گیرد که تاکنون شیوه های تصویری رایج از بیان آن عاجز بوده اند و فیلمساز تجربی در تلاش است تا با در پیش گرفتن طرحی نو به بیانی متفاوت دست یافته و مخاطب را نیز با خود همراه نماید که متأسفانه در آثار ارائه شده به این بخش کمتر اثری از چنین دیدگاهی مشاهده می شود.
در پایان ضمن احترام مجدد به همه آثار شرکت کننده در جشنواره با توجه به جمع بندی آرای داوران محترم، منتخبین به صورت نسبی و بر اساس فیلم های حاضر در جشنواره بشرح ذیل اعلام می شود:
۱- هیئت داوران ضمن گلایه از عدم وجود آثار جدّی در بخش سینمای مقاومت و پایداری پیشنهاد می کند، دبیرخانه جشنواره برای سال های آتی در جهت تولید آثار متناسب با موضوعات برگزاری جشنواره، جهت هدایت و حمایت از فیلمسازان اقدامات شایسته انجام دهد تا شاهد آثار در خور از استان های مناطق مذکور در این جشنواره باشیم.
۲- از فیلمسازان جوان و خوش فکر انتظار می رود با هنری که در اختیار دارند، فضای امید و ایمان را در جامعه گسترش دهند و این امر زمانی اتفاق می افتد که فیلمساز، وجه امید را در خود ایجاد و تقویت و از سیاه نمایی ها خودداری کند.
۳- در این جشنواره و در بعضی آثار بومی- محلی متاسفانه زیرنویس فارسی درج نشده بودند و این امر می تواند داوری ها را دچار مشکل اساسی نماید، لکن هم از فیلمسازان محترم و هم از دبیرخانه جشنواره انتظار دارد به جهت احترام به زبان رسمی کشور، آثاری که با گویش بومی و بدون زیرنویس فارسی می باشد را وارد جشنواره ننمایند.
در پایان ضمن احترام مجدد به همه آثار شرکت کننده در جشنواره با توجه به جمع بندی آرای داوران محترم، منتخبین به صورت نسبی و بر اساس فیلم های حاضر در جشنواره اعلام می شود:
بهترین فیلم:
۱-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلم در بخش سینمای مقاومت و پایداری اهدا می شود به فیلم “صامت “به کارگردانی بهنام اسداللهی و تهیه کنندگی سعید سازگار
۲-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلم در بخش آزاد : برگزیده ندارد.
۳-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلم در بخش مستند: برگزیده ندارد. لکن فیلم “حاج حسین “به کارگردانی و تهیه کنندگی طاهر پورمحمد در بخش مقاومت و فیلم “بن بست کوچه فروغ”به کارگردانی و تهیه کنندگی فرشته توکلی در بخش آزاد شایسته تقدیر انتخاب می شود.
۴-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلم در بخش پویانمایی : به فیلم ” شو آف ” به کارگردانی مهدی برق زدگان و تهیه کنندگی مهدی برق زدگان و محمدرضا زردشتی اهدا می شود.
۵-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلم در بخش تجربی به فیلم “دریا موج موج می لرزد” به کارگردانی و تهیه کنندگی امیر غلامی اهدا می شود و از فیلم “چشم “به کارگردانی و تهیه کنندگی امید سیفی تقدیر می شود.
۶-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین نماهنگ: برگزیده ندارد.
بهترین کارگردانی:
۱-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین کارگردانی در بخش مقاومت و پایداری: برگزیده ندارد. و فیلم به “وقت یلدا ” به کارگردانی مصطفی کیا شایسته تقدیر شناخته شد.
۲-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین کارگردانی در بخش آزاد به فیلم “آواها در امواج “به کارگردانی نوید زارع اهدا می شود.
۴-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین کارگردانی در بخش پویانمایی: برگزیده ندارد.
بهترین عوامل فنی:
۱-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین تدوین فیلم به” آواها در امواج” به سامان حسین پور تقدیم می شود.
۲-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین تصویربرداری فیلم به “نچیر” نوید زارع تقدیم و از فیلم “آلما “یوسف شهباز تقدیر می شود.
۳-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین صدابرداری/ صداگذاری فیلم: برگزیده ندارد.
۴-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین آهنگسازی/ انتخاب موسیقی فیلم به” ۲۱+۱ “آیدین مهدی پور تقدیم و از “درگاه” آزاده صادقی تقدیر می شود.
۵-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلمنامه فیلم در بخش مقاومت به “حاوار”یونس شهباز و در بخش آزاد به “نچیر” نوید زارع تقدیم می شود.
۶-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین بازیگر نقش اول فیلم به صورت مشترک به فیلم های” آواها در امواج “(مرد) فریدون حامدی و فیلم “یارا” (مرد) محمد ولی فروتن ، تقدیم و از بازیگر مرد حامد عزیززاده فیلم ۲۱″+۱″ تقدیر ویژه می شود.
بخش فیلمنامه:
۱-تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلمنامه: اثری را حائز کسب جایزه نشناخت.
بخش ویژه شهرستان میانه:
در این بخش ضمن احترام به همت والا و تلاش ستودنی فیلمسازان میانه، علی رغم میل خود، اثری را حائز رتبه نشناخته و فقط از عوامل و بازیگران فیلم “آلما “تقدیر ویژه می نماید.

دبیر هفتمین جشنواره منطقه ای فیلم افلاکیان
مهدی عبداللهی

رییس سازمان بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی
حامد شب خیز

ناظر انجمن مرکزی سازمان بسیج هنرمندان کشور
حبیب اله بهمنی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.